Innowacja ta jest odpowiedzią na realizację kierunków polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2023/2024.
Głównym celem tej innowacji jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci wobec osób z niepełnosprawnością.
Cele szczegółowe to: Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci. Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości. Przekazywanie za pośrednictwem Literatury wartości moralnych. Uwrażliwienie na piękno języka polskiego i zachęcanie do posługiwania się poprawną polszczyzną. Wyzwalanie pozytywnych emocji (radości, zadowolenia, poczucia bezpieczeństwa). Rozwijanie wyobraźni, koncentracji i uwagi, zdolności twórczego myślenia. Wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka. Kształtowanie postawy empatii wobec osób niepełnosprawnych. Przedstawienie dzieci z niepełnosprawnością jako wartościowych ludzi, którzy chcą się bawić, śmiać, uczestniczyć w życiu grupy. Uświadomienie dzieciom swoich praw i obowiązków. Popularyzowanie wśród dzieci animacji jako sztuki oraz tzw. dobrych dobranocek z morałem. Promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno. Rozwijanie wiedzy o kulturze własnego regionu i jej związkach z kulturą narodową. Rozwijanie poczucia odpowiedzialności, poszanowania dla dziedzictwa kulturowego własnej miejscowości, regionu, Ojczyzny. Współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki.