UCZESTNICY PROJEKTU WSPIERANIA UCZNIÓW NA WYCIECZCE W WARSZAWIE

9 i 10 czerwca 2025 r. uczniowie klas 2- 8 uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Była to okazja do bliższego
poznania się dzieci biorących udział w Małopolskim Programie Wpierania Uczniów.

Pobyt w stolicy rozpoczął się od wizyty w Centrum Nauki Kopernik, gdzie dzieci miały  możliwość zapoznania się ze sztuczną inteligencją i nowoczesnymi technologiami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również urządzenia przybliżające prawa fizyki.

Następnym punktem wycieczki był spacer po Łazienkach Królewskich. Niestety pogoda nie dopisała, ale to nie przeszkodziło poznać to piękne miejsce, zobaczyć i usłyszeć królewskie pawie oraz wiewiórki. Starsi uczniowie rozpoznawali obiekty, które znali
z podręczników do historii. Największe wrażenie na wszystkich zrobił pomnik Chopina otoczony pięknymi kwiatami.
Drugi dzień zwiedzania rozpoczął się od poznania Parku Saskiego. O godzinie 10.00 miała miejsce zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, co dzieci oglądały z zainteresowaniem i zaciekawieniem.  Zanim Krakowskim Przedmieściem grupa doszła pod Zamek Królewski, zatrzymała się przed Pałacem Prezydenckim. Następnie poznała historię  kolumny króla  Zygmunta III Wazy. Sale zamkowe,  ich wystrój i wyposażenie wzbudzały zachwyt. Młodsi uczniowie rozpoznawali wielkie,  polskie  dzieła malarskie znane im z podręczników.

Kolejnym punktem wycieczki był Rynek Starego Miasta z pomnikiem Syrenki Warszawskiej.
Miłym zaskoczeniem okazało się spotkanie z kataryniarzem.
Ostatnim punktem wycieczki był wyjazd na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Panorama miasta podziwiana
z 30  piętra była okazją, by raz jeszcze spojrzeć na Warszawę i rozpoznać obiekty, o których opowiadała wcześniej
pani przewodnik.

Uczestnicy pełni wrażeń udali się w drogę powrotną. Pobyt w stolicy podobał się wszystkim uczestnikom i na
pewno pozostanie na długo w ich pamięci. Najlepszą pamiątką są zdjęcia. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.

Tekst: Wiesław Kusiak
Zdjęcia: Ludmiła Sznajder